Форум для мамочек Бреста

Объявление


Инклюзивный центр Авокадо

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Форум для мамочек Бреста » Сон » Казка на ноч


Казка на ноч

Сообщений 1 страница 15 из 15

1

Спадарства, парайце калі ласка казку на ноч. Каб не вельмі доўгую (бо надакучыць) і пажадана з хэппіэндам (ну на ноч жа)) На хвілінкі 2 прыкладна, бо мне ж яе яшчэ на памяць вучыць (калі чытаю з кніжкі выдзірае з рук з крыкам "я сама!"). Падкажыце, а? Зацікавілася казкамі такога плану маляўка нядаўна, а мне нічога ў галаву не лезе  %-)

0

2

Milana, уласна я такой малой "вязла, што вязецца", аб тым, як спяць розныя рэчы, жывёлы, людзі... ну там, лыжкі з відэльцамі пайшлі класціся спаць у куфэрачак, птушачкі -- да сябе ў гняздо, боты -- у калідоры на падлозе сабраліся разам, храпяць..." Ну і дэталі, канешне: у каго які ложак, якая падушка, чым накрыўся, дзе купіў... Толькі абавязкова трэба пазначыць нейкі канец гісторыі, бо да раніцы ж можна балбатаць. Накшталт "...а апошнім у ложак кладзецца мышка, вось яна ужо ціхенька туп-туп-туп, чуеш? сапіць носікам... Мышка спіць -- і ты спі" Но то раней было. зараз яна ўжо любыя слухаць згодная. па сто разоў адное і тое ж... :tired:

0

3

Андреевна, вось у тым і праблема, што ёй ужо трэба адно і тоеж і каб некі сюжет. А пра тое што цёмна, крамы на працуюуь, усе спяць і г.д яна сама мне распавядае на памяць. Проста здзек нейкі атрымліваецца  :playful:
Так што хацелася б нейкую гатовую казку... можа яшчэ хто падкажа...

0

4

У нас это Репка (вне конкуренции, в нашей сказке репку тянут Ваня, мама, папа, деда, баба и все родственники), Колобок, Курочка Ряба. В последнее время просит, чтобы рассказала про машинку, как она спит в гараже, как папа утром приходит и едет на работу, как папа работает и т.д, и т.п. В общем что вижу, то и говорю. :playful:

0

5

Europe_13, о, ДЗякуй! Пра РЭпку я забылася зусім :) Калабок і раба таксас нічога, але ж там не хэппі-энд, тыму яны ў мяне на дзень.

0

6

О! Дарэчы "Жыхарка" -- казка з майго дзяцінства! І "ВОжык ПЫх" :))) Абедзьве казкі -- беларускія!

0

7

Деми, дзякуй  :blush: Так, я размаўляю з дачкой па-беларуску, але і па-руску размаўляю даволі часта (часцей у грамадскіх месцах, і ў прысутнасці шэрагу сваякоў што вар'яцеюць ад нашай беларускасці)) Не адважылася я на такі мужны паступак, каб выхоўваць яе выключна па беларуску... спужалася нашага грамадства, бо добра ведаю што гэта такое.
Таму беларуская ці руская казка мне на прынцыпова, калі яна не надта доўгая мне і перакласці ня цяжка :)
Пагляжу "Вясёлку", дзякуй за падказку.

Андреевна, пайшла гугліць пра вожыка :) нешта мы з ім не знаёмы. А што за Жыхарка, узгадваецца толькі з "гары самацветаў"...

Отредактировано Milana (09-11-2009 23:05:30)

+1

8

Milana написал(а):

А што за Жыхарка, узгадваецца толькі з "гары самацветаў"...

здаецца, яно. Пра хлопчыка, лісу, ката і пеўніка

+1

9

у нас на ночь обязательно сказка из книги, или детские аудио рассказы. без этого не уснем :)

0

10

У нас одна из любимых сказок Муха- цокотуха" Чуковского.   Я ее уже наизусть выучила. Там хеппи-энд в конце, но по сюжету местами просто триллер)))

0

11

У нас сейчас "Айболит" просто рулит. Наверное, целый месяц просит на ночь про Айболита прочитать. До этого по-очереди читали Чуковского . Но это, конечно, долговато. А еще раньше лучшая сказка была "про девочку Лизу...". Просто рассказывала, что дочка за день сделала " Проснулась, зубки почистила, покушала полезную кашу, заправили постельку, пошли гулять, видели голубей..." Я рассказываю, а она дополнятет, что ей больше всего запомнилось. А в конце говорилось "а потом Лизанька сказала всем спокойной ночи, легла в кроватку и закрыла глазки". Очень ей так нравилось.Мама моя говорит, что и я без такой сказочки не засыпала. Кстати, так она слова у меня многие повыучивала и как-бы порядок дня тоже.

0

12

а у нас любимая "пра паасят". т.е. три поросенка.

0

13

BUSik написал(а):

У нас сейчас "Айболит" просто рулит

а у нас Бармалей  %-) почти наизусть знаю.

BUSik написал(а):

"про девочку Лизу...".

та же история... только про папину машину

0

14

"Як курачка пеунiка ратавала " - сколько же белорусского, родного в этой сказке)) Я аж прослезилась вспоминая свое детство и как бабушка мне казку на нач рассказывала ))) :love:   Мне кажется, если бы её начали переводить на другоие языки - не получилось бы. Что-то в ней будет понятно только нашим белорусским детям))

0

15

Europe_13 написал(а):

а у нас Бармалей   почти наизусть знаю.

та же история... только про папину машину

Марина ты счастливый человек!!!  Я всего Корнея знаю наизусть))) уже вроде не читаю на ночь, но доча меня так им вымучала,что до сих пор до последнего слова помню его произведения http://i27.fastpic.ru/big/2011/1127/d5/1b7fcf02befee67005976d39a192aed5.gif

0


Вы здесь » Форум для мамочек Бреста » Сон » Казка на ноч